DİNBİRDER Heyeti Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu Ziyaret Etti

DİNBİRDER Heyeti Doğu ve Güneydoğu Anadolu'yu Ziyaret Etti

Genel Başkanımız Muhittin Hamdi Yıldırım başkanlığındaki Din Görevlileri Birliği Derneği (DİNBİRDER) heyeti, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini ziyaret etti.

07 Haziran 2021 - 12:00 - Güncelleme: 07 Haziran 2021 - 12:20

2021 yılını “Aile Yılı” olarak ilan eden DİNBİRDER, aile ile ilgili konularda görüş alışverişinde bulunmak, önümüzdeki dönem yapılması planlanan Kardeşlik Köprüsü programlarını istişare etmek ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerine gitti.

Bir hafta süren gezide Bitlis, Siirt, Şırnak, Mardin, Batman, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da Kur’an kursları ve medreseler ziyaret edildi, Diyanet yetkilileri ve kanaat önderleri ile fikir alışverişinde bulunuldu. 

Heyet, ziyaretin ilk gününde Bitlis Tatvan’da bulunan Ravza Kur’an kursunun açılış programına katıldı; Bitlis ve çevresinde görevli müderrislerle istişare toplantısında bir araya geldi. Heyet, Bitlis’te Norşin ve Ohin medreselerini de ziyaret etti; müderris Şeyh Fethullah Ayte ile bir araya geldi. Burada öğrencilere hitap eden Muhittin Hamdi Yıldırım, ziyaret sonunda Ayte'ye DİNBİRDER Kardeşlik Bildirisini sundu. Heyet, Norşin’de geçen yıl şehit edilen Şeyh Abdülkerim Çevik Hocaefendinin kabrini de ziyaret ederek dua etti. 

Ardından Siirt’e geçen heyet, Tillo'da Şeyh Memduhiyye, Kurtalan'da da Molla Recep Kur'an kurslarını ziyaret etti, müderrisler ve bölgenin kanaat önderleri ile istişare toplantısında buluştu. 


Daha sonra sırasıyla Şırnak, Cizre, Mardin, Midyat ve Batman’a geçen heyet, buralarda da medreseleri ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu. Batman'daki programa il müftüsü Turgut Erhan da katıldı. 


Daha sonra Diyarbakır’a geçen heyet, Diyarbakır Medrese Âlimleri Vakfını (MEDAV) ve Suffe Kur’an kursunu ziyaret etti. Heyet, burada talebelerle buluştu, MEDAV Genel Başkanı Muhammed Tayyip Elçi, Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır ve kanaat önderleri ile fikir alışverişinde bulundu. Heyet, İttihad'ul Ulema Genel Merkezini de ziyaret etti; yetkililere DİNBİRDER Kardeşlik Bildirisi’ni sundu. 


Heyet, Diyarbakır’da bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yüksek İhtisas Merkezini de ziyaret etti.


Eğitim Merkezi Müdürü Fatih Çatmakaş, MEDAV Genel Başkanı Tayyip Elçi, DİNBİRDER Diyarbakır Şube Başkanı Kudbettin Akdemir, il ve ilçe müftülerinin de yer aldığı ziyarette, Dini Yüksek İhtisas Merkezindeki eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verildi; Kardeşlik Köprüsü programının geleceği, ailenin korunması ve medreselerin statüsünün yükseltilmesi konularında istişareler yapıldı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
14. Kardeşlik Köprüsü Erzurum'daki Buluşma ile Başladı   
14. Kardeşlik Köprüsü Erzurum'daki Buluşma ile Başladı  
Nevzat Tarhan Aileyi Anlatacak
Nevzat Tarhan Aileyi Anlatacak