14. Kardeşlik Kafilesini Bayburt Valisi Epçim Karşıladı  

14. Kardeşlik Kafilesini Bayburt Valisi Epçim Karşıladı  

14. Kardeşlik Köprüsü kafilesinin ikinci durağı Bayburt ve Gümüşhane oldu.

18 Ağustos 2021 - 22:31

Diyarbakır, Batman, Bitlis, Şırnak, Mardin, Ağrı ve Siirt'ten 100'ü aşkın medrese alimi ve din görevlisini Bayburt'ta Vali Cüneyt Epçim karşıladı.

Bayburt Öğretmenevi'ndeki kahvaltılı buluşmada konuşan Vali Epcim “Güneydoğu'yu çok iyi bilen bir insanım. Bu manada Güneydoğu insanının devletine ne kadar çok sahip çıktığını her ortamda her yerde söylüyoruz. Özdeki misafirperverliğin, irfanın, hikmetin ne kadar güçlü bir şekilde yaşadığını müşahede ettik. Bunu da bu topraklarda anlatmaya çalışıyoruz. Bu manada sizlerin verdiği desteği her zaman çok önemli gördüğümüzü, devletimiz adına da medrese alimlerimize çok teşekkür ettiğimizi... Terörle mücadele ve ulusal bütünleşmemizi pekiştirme çabalarımıza verilen destek dolayısıyla hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanımız adına sizleri Bayburt’ta karşılamış olmaktan memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum. Kur’an-i bir ifade ile sadıklarla birlikte olduğumuz için de ayrı çok memnuniyet duyduğumuzu belirtmek istiyoruz. Çalışmalarınızın hayırlı ve mübarek olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Abdurrezzak Ateş de buluşmada yaptığı konuşmada kardeşlik köprüsünün temellerinin yıllar önce bölgede yaptığı çalışmalarla atıldığını ifade ederek, bu çalışmaların gitgide daha sağlam temellere oturduğunu, Doğu ve Güneydoğu'da en ücra köylere kadar her beldede medreselerin bulunduğunu ve buralardan ülkemize faydalı alimler yetiştiğini kaydetti. Bu çalışmalara katılımın daha fazla olması gerektiğini vurgulayan Ateş, “Bu ümmetin kurtuluşu iki sınıf insana bağlıdır. Onlar düzelirse toplum düzelir,  bozulursa toplum da bozulur. Bu iki sınıf, ulema ve ümera. Toplumdaki düzelme ve bozulma, bu iki sınıf insanın düzelmesi ve bozulmasıyla doğru orantılıdır.“ diye konuştu.

Programda MEDAV Genel Başkanı Muhammed Tayyip Elçi, DİN-BİR-DER Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım ve Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu da düşüncelerini paylaştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kardeşler 16. Kez Buluştu
Kardeşler 16. Kez Buluştu
Kamuoyuna Önemli Duyuru
Kamuoyuna Önemli Duyuru