14. Kardeşlik Kervanı Yola Çıkıyor

14. Kardeşlik Kervanı Yola Çıkıyor

Genel merkezi Ankara’da bulunan Din Görevlileri Birliği Derneği (DİNBİRDER), Merkezi Diyarbakır’da bulunan Medrese Âlimleri Vakfı (MEDAV) ve merkezi Trabzon’da bulunan Trabzon Kur’an Kursları Dernekleri Federasyonu (KURFED) iş birliğiyle düzenlenen 14. Kardeşlik Köprüsü programı başlıyor.

16 Ağustos 2021 - 20:50 - Güncelleme: 16 Ağustos 2021 - 20:59

Din görevlileri, kanaat önderleri, Kur’an kursları ve dini eğitim veren müesseseler arasında tanışma, kaynaşma, bölgeler arası talebe akışını sağlama ve kardeşliği pekiştirme amacıyla gerçekleştirilecek ve 6 gün sürecek program kapsamında 6 il gezilecek. 

 

Vali Ustaoğlu, Eski Bakan Özak ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Karslı da Katılacak


Konuya ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan DİNBİRDER Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım, "Gezi kapsamında 6 gün boyunca bölgemizin 6 ilinde gerçekleştirilecek olan programlarımıza Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun 9 ili ve 22 ilçesinde bulunan 50 Kur’an kursu ve medreseden müderris, din görevlisi ve o bölgelerin farklı kanaat önderlerinden oluşan 96 kişilik bir heyet katılacak." dedi.

İlk "Kardeşlik Köprüsü" programını 2017 yılında gerçekleştirdiklerini belirten Yıldırım, şöyle devam etti: "Bu programlarımızın 14.sünü ise 17-22 Ağustos tarihleri arasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu  bölgelerimizden Doğu Karadeniz bölgesine yapacağız. Yarın Erzurum’dan başlayacak olan programımız 18 Ağustos Bayburt ve Gümüşhane ziyaretleri ile devam edecek. 18 Ağustos akşamı ise heyetimiz Trabzon’da konaklayacak. 19 Ağustos’ta Rize, 20 Ağustos’ta Trabzon programlarımız gerçekleşecek. 21 Ağustos’ta Giresun, 22 Ağustos’ta ise Uzungöl ve Çaykara-Sultan Murat programlarıyla tamamlanacaktır. Programlarımızda ziyaret edilen illerimizde valilerimiz, belediye başkanlarımız ve il müftülerimizin iştiraki, o illerde davet edilen kanaat önderleri, din görevlileri ve STK temsilcilerinin katılımlarıyla çeşitli programlarımızı gerçekleştireceğiz. Ziyaret edilen illerin tarihi ve kültürel mekânlarını da ziyaret edeceğiz. 

Ayrıca din görevlileri, kanaat önderleri, Kur’an kursları ve dini eğitim veren müesseseler arasında tanışma, kaynaşma, bölgeler arası talebe akışını sağlamaya ve kardeşliği pekiştirmeye çalışacağız. Bir de ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde terörün açtığı yaraları, Milli-Manevi değerlerimizin ihyası ve kardeşlik merhemiyle sarmaya gayret edeceğiz.

Kardeşlik Köprüsü programlarının sayılamayacak kadar önemli ve değerli neticelerini 1-7 Haziran 2021 tarihlerinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun 6 iline heyet halinde yaptığımız gezide yakinen müşahede etmiştik.

15. “Kardeşlik Köprüsü” programını ise Ekim ayı sonunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizden Çanakkale ve İstanbul’a gerçekleştirmeyi de planlıyoruz.

Bu vesileyle Trabzon’daki ana programımızı 20 Ağustos Cuma günü saat 14.00’te KTÜ Sahil Tesislerinde Sayın Valimiz İsmail Ustaoğlu, Eski Bakanımız Sayın Faruk Nafiz Özak ve Diyanet İşleri Başkanını temsilen Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı’nın himayelerinde gerçekleştireceğiz."

17-22 Ağustos tarihleri arasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan Doğu Karadeniz bölgesine gerçekleştirilecek gezi, Erzurum’dan başlayacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kardeşler 16. Kez Buluştu
Kardeşler 16. Kez Buluştu
Kamuoyuna Önemli Duyuru
Kamuoyuna Önemli Duyuru