15. Kardeşlik Köprüsü Gönülleri Birleştirdi

15. Kardeşlik Köprüsü Gönülleri Birleştirdi

Din Görevlileri Birliği Derneği (DİNBİRDER) öncülüğünde Medrese Âlimleri Vakfı (MEDAV) ve Trabzon Kur 'an Kursları Dernekleri Federasyonu iş birliğiyle gerçekleştirilen 15. Kardeşlik Köprüsü programı sona erdi.

17 Kasım 2021 - 13:44 - Güncelleme: 17 Kasım 2021 - 13:49

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 6 ilden müderris, medrese talebesi, STK ve Diyanet temsilcilerinden oluşan 100 kişilik kafile, iki otobüsle Diyarbakır'dan yola çıktı.

8 günlük program çerçevesinde Konya, Bursa, Çanakkale ve İstanbul ziyaret edildi.

 

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İşliyen de katıldı

 

Kafile, gezinin ilk durağı Konya'da şehir yöneticileri ve çeşitli toplum kesimleriyle bir araya geldi.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen'in de katıldığı toplantıda Konya İl Müftüsü Doç. Dr. Ali Öge, STK Konya Platformu Başkanı Prof. Dr. Önder Kutlu, Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker ve bazı siyasi partilerin temsilcileri de yer aldı.

Programda DİNBİRDER Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım, MEDAV Genel Başkanı Muhammed Tayyip Elçi, DİNBİRDER Konya Şube Başkanı Abidin Yalman da katılımcılara hitap etti.

Kafile, Konya’da Mevlana Müzesi başta olmak üzere tarihi mekânları da ziyaret etti.

 

İnegöl’de Mehter Sürprizi

 

Kardeşlik Köprüsü kafilesi, Konya ziyaretinin ardından İnegöl'de de temaslarda bulundu.

Cuma namazını İnegöl'de kılan kafile, Sani Konukoğlu Camii'nde kılınan ikindi namazının ardından İnegöl'deki Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile buluştu. Buluşmaya İnegöl Kaymakamı Alper Taban da katılarak bir konuşma yaptı.

Programın ardından mehter sürprizi vardı. İnegöl Mehter takımının verdiği konser, beğeniyle izlendi.  

Kafile, akşam yemeği ve namazın ardından Bursa'ya hareket etti.

 

Bursa’da Kardeşlik Buluşması

 

Kafile, Bursa’da da heyecanla karşılandı. 15. Kardeşlik Köprüsü kafilesi, Bursa'da gerçekleştirilen Kardeşlik Buluşması'nda resmi ve sivil erkânla bir araya geldi. Merinos AKM Kültür Merkezinde Muradiye Camii İmam Hatibi Hafız Lütfi Taşçı'nın Kur'an-ı Kerim tilaveti ve DİN-BİR-DER Bursa Şube Başkanı Bünyamin Kılıç'ın konuşmasıyla başlayan programa, Tarım ve Orman eski Bakanı Faruk Çelik'in yanı sıra İl Müftüsü İzani Turan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Süleyman Çelik, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Ve Çanakkale

 

Bursa ziyaretinin ardından Çanakkale’ye geçen kafile, Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı tarihi alanı ziyaret etti. Kafileye ziyarette

"Malazgirt'te Alpaslan'ın dilinde,

Surlarda Ulubatlı'nın elinde,

Çanakkale cihadının yılında;

Zemin kan kırmızı, ayyıldızı ak,

O mübarek bayrak, işte bu bayrak!" sözlerinin yazarı gazeteci-yazar Ekrem Şama rehberlik etti.

 

Son durak İstanbul

 

15. Kardeşlik Köprüsü’nün son durağı İstanbul oldu. Kafile, İstanbul temasları kapsamında İLKSEÇ Vakfını, Ali Uzunlar Hocaefendiyi, İsmailağa Külliyesini, İmam Ebu Hanife ve İmam Maturidi Araştırma Vakfı ve Uluslararası Müslüman Âlimler Dayanışma Derneğini, Azîz Mahmud Hüdayi Vakfını ve Osman Nuri Topbaş Hocaefendiyi, medrese ve Kur’an kurslarını ziyaret etti.  

Tarihi yarımadayı, Eyüp Sultan Hazretlerini ve Ayasofya Camii’ni de ziyaret ederek namaz kılan kafile, boğaz turu ile de stres attı.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bağışlarınız İçin Din Görevlileri Birliği Derneği Hesap Numarası:
Bağışlarınız İçin Din Görevlileri Birliği Derneği Hesap...
Kardeşler 16. Kez Buluştu
Kardeşler 16. Kez Buluştu