Piyango - Kumar - Şans Oyunları Haramdır

Piyango - Kumar - Şans Oyunları Haramdır

İslam, kumarı haram kılmıştır. Taraflardan birisinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunlarını da kumar kapsamında değerlendirmiştir. Buna göre şans faktörüne dayalı olan piyango, loto, toto, iddia, müşterek bahis, ganyan gibi oyunlar da kumardır ve haramdır.

18 Aralık 2018 - 13:49 - Güncelleme: 18 Aralık 2018 - 17:15

Bu tür oyunların bizzat devlet tarafından yapılıyor olması ve bunlardan elde edilen gelirden bazı kuruluşların ve hayır kurumlarının yararlanması da bunları meşru veya helal hale getirmez, haramlık hükmünü değiştirmez. Devletin bir haramı yaygın bir şekilde işlemesi onu Kuran ve Sünnetin ona yüklediği haramlık hükmünün önüne geçirmez. Devletin değil, Allah’ın dediği geçerlidir. Devlet piyango ve oynattığı diğer oyunlar ile umut tacirliği yapmakta ve Müslüman halkını kötülüklerin kaynağı kumara alıştırmaktadır. Bu asla caiz değildir.

Öte yandan dinimizin haram saydığı bir fiilin yine dini ve Kur’an’i bir kavram olan “milli” kelimesi ile ifade edilmesi de ayrı bir garabettir. Bu günahtır, vebaldir ve en hafif tabiriyle milli değerlerimize hakarettir. “Millet” kelimesi Kur’an’da “İslam”, “İslam’a ve şeriata ait olan”, “milli” kelimesi de “dini” anlamlarında kullanılmaktadır. Dolayısıyla milyonlarca insanın parasının ve umudunun sömürüldüğü ve dinen haram sayılan bir faaliyetin “milli” olarak adlandırılması inancımıza ve değerlerimize aykırıdır; bir aldatmacadan ibarettir. Milletimizin ahlaki davranışlarını çürütmekte olduğundan derhal bundan vazgeçilmelidir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Değerli Mümin ve Muvahhit Kardeşim
Değerli Mümin ve Muvahhit Kardeşim
Kurt: Müslümanlar İçin Siyer Öğrenmek Zorunluluk
Kurt: Müslümanlar İçin Siyer Öğrenmek Zorunluluk